Domů

Blázen do vína

Pinot noir z Burgundska

Magický zážitek z vína

Stručně řečeno, tento jemný, přitažlivý, elegantní a komplexní červený víno představuje některé z nejlegendárnějších vín, která byla kdy zasazena, sklizena, uskladněna, lahvována, uschována, nalita, ochutnána a užívána na tomto světě... a s takovou historií, odpovědností a očekáváními, které za ním stojí, je pro každého milovníka vína zřejmé, že by se měl o něm dozvědět něco více.

I když Pinot noir pochází původně z Burgundska, je třeba zdůraznit, že Pinot noir (a dokonce i některé jeho velmi uctívané odrůdy) lze najít i jinde ve Francii (například v Languedocu a Loiru), ale také po celém světě. Například v Itálii je Pinot noir známý jako Pinot nero, v Německu jako Spätburgunder, v Rakousku jako Blauburgunder a nachází se také v zemích jako USA, Argentina, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland atd.

Tento krásný a mezinárodní hrozen se (jako všechny ostatní hrozny) přirozeně liší v chuti a stylu v závislosti na geografii, a v tomto příspěvku se zaměříme pouze na burgundskou verzi. Také je třeba zmínit, že Burgundsko je téměř stejně známé pro své bílé víno, nejčastěji ve formě Chardonnaye, ale ty si necháme na jinou příležitost.

Geografie a pěstování

Z geografického hlediska se Burgundsko nachází ve východní Francii přibližně 300 km od Paříže, počínaje na severu města Dijon, po kterém se region táhne přibližně 80 km na jih až do města Mâcon. Červená vína z Burgundska obvykle obsahují čistý Pinot noir, ale občas narazíte na lahev, která obvykle pochází z regionu, a která také obsahuje nějaké hrozny Gamay, které se normálně nacházejí v Beaujolais, což je necelých 100 km na jih.

Technicky řečeno, hrozen Pinot noir je notoricky těžké pěstovat kvůli své velmi křehké slupce. V chladných a deštivých letech bude výsledek hořký, kyselý a ostrý, zatímco v teplých letech mohou vzniknout těžká, plná a marmeládová vína, ale ne správným způsobem.

Burgundsko je jedním z nejsevernějších míst v Evropě, kde se vyrábí víno, což je přirozeně důsledkem teploty. Obecně jsou zde teploty poměrně chladné a spolu s vysokými srážkami to klade přísné nároky na umístění vinic. Například ideálním místem je poloha uprostřed svahů, které jsou orientované na jihovýchod, protože není ani příliš horké, ani příliš chladné, a vinice také dostávají vyvážené množství deště, protože dešťová voda stéká po svahu a shromažďuje se na dně. Navíc existuje velký rozdíl mezi vinnými révami, které jsou zasazeny hluboko do půdy, jejichž vína dosahují hlubokého a komplexního stylu s tóny lesní půdy, kafru a tmavých bobulí, a révami zasazenými blíže k svahům, které produkují lehčí, svěžejší a rafinovanější vína, obvykle s vyšší kyselostí a čistším stylem.

Appellations a styl

Vína z Burgundska jsou rozdělena do pěti různých appellation, které jsou hodnoceny (a cenově zařazeny) takto, od nejvyšší po nejnižší: Grand cru, 1er cru, lieu dits, village a AOC. AOC znamená regionální appellations a tvoří 53 % všech vín z Burgundska, která jsou nejlevnějšími víny a v běžné řeči mohou být označena jako vína stolní nebo každodenní vína.

Další úroveň se nazývá "village" a zahrnuje obecní appellations, které představují 30 % vín z Burgundska, rozdělených do 44 různých obcí. Jednotlivá vína z vesnic mají na etiketě lahve napsané jméno pole, což často znamená, že se jedná o mírně lepší pole než jiná obecní vína. To se vztahuje na "lieu dits", což se doslovně překládá jako "místo říká", a odkazuje na konkrétní pole v obci.

Poslední dvě appellations jsou samozřejmě nejlepší, a 1er cru a Grand cru tvoří 15 % a 2 % vín z Burgundska. První cru bude obvykle zaujímat nejlepší pozici na svahu, pokud ji však nezabírá Grand cru, což jsou typicky vína, která mohou zrát minimálně pět let a mezi cenou a kvalitou je jasná souvislost. Grand cru je to nejlepší, a není ani jisté, že láhev bude obsahovat skutečně Grand cru. I když není zaručený poměr cena/kvalita, tyto klasifikace obvykle velmi dobře odrážejí to, co za své peníze v Burgundsku dostanete.

Červená Bourgogne se vyskytuje v mnoha stylech a i když většina lidí je spojuje s lehkými a ženskými víny, ve skutečnosti jsou k dispozici i hlubší, komplexnější a mužnější verze. Co je však společné téměř všem kvalitním vínům z Burgundska, je to, že jsou vždy ztělesněním elegance, jemnosti a sametově měkkého ovoce s tóny jahod, malin a lesní půdy. Další klasickou vlastností Pinot noir je, že se jedná o vína, která mají nízký obsah tříslovin (taninového kyseliny), ale jsou bohatá na kyseliny. To přispívá k jemnému a svěžímu stylu a pokud se to podaří, je to nic jiného než čistá elegance v lahvi.

Skladování a párování s jídlem

V Burgundsku mají také schopnost použít správné množství zrání v sudech, obvykle ve formě 18 měsíců v nových dubových sudech, což dává vínu náznak vanilky, aniž by přehlušilo ostatní vlastnosti vína. Tato vlastnost umožňuje, aby červené víno z Burgundska bylo vychutnáváno o něco mladší než například Barolo nebo Bordeaux.

Existují také vína z 1er Cru a Grand Cru, která mohou být skladována 5-10 let nebo déle a stále si udržují svou svěžest, ale to do značné míry závisí na ročníku, a samozřejmě platíte odpovídajícím způsobem.

Pokud chcete vědět, s čím podávat své červené Burgundsko, vždy je bezpečné podívat se na místní nabídku. Burgundsko je domovem některých z nejlahodnějších gastronomií ve Francii (nebo dokonce na světě), a pokud nás gastronomii něco naučilo, je to, že místní víno a jídlo vždy dobře ladí.

Existují dvě složky jídla, které se obzvláště dobře hodí k burgundskému Pinot noir, a to jsou drůbež a houby. Samozřejmě drůbež se vyskytuje v mnoha podobách, ale grilované kuře v troubě nebo klasické coq au vin jsou dokonalými společníky pro Pinot noir, přičemž druhé jmenované jídlo také obsahuje houby. Dalšími pokrmy jsou králík, foie gras, játra a možná nejslavnější boeuf bourguignon. Kromě toho, díky své lehkosti, může být Pinot noir podáván také s rybami, pokud dáváte přednost červenému vínu před bílým.
Vive la France!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Přihlášením souhlasíte s našimi zásadami ochrany osobních údajů. Můžete se kdykoli odhlásit.